September 28, 2010

I LOVE STOCKHOLM!

Tak...jdem na to... sice bych se měla učit, ale prokrastinace je můj nejlepší kamarád, tak Vám napíšu pár novinek...


Jak všichni víte, byl tady Elvis s malym Márou. No co k tomu říct...bylo to bááááječný a děkuju jim za rozptýlení a novou energii tady do toho bláznivýho kolotoče.


První den:
Příjezd, juchuuu:) Procházka po městě (z vlaku to je asi 35-40 min k domovu). Seznamování s místní partou, Britsen a zpátky do města, protože naši irští kamarádi uspořádali nevim kolik let oslavu Guinnesse, takže místo za 65 švédů, byl za 50, tak to jsme nemohli nechat jen tak:) Decentní ochutnávka. 
pozn. pod čarou: je to exodus! hroznej kokos! :))


Druhý den:
Návštěva už zmiňovaných měděných dolů. To bylo kráááásný!! Je to obrovský a víme spoustu zajímavostí :) ale už si toho moc nepamatuju. Díky dolům byl Falun centrem celé Dalarny. K jejich objevení vedla náhoda - jeden farmář měl kozla (slavný kozel z obrázků) a ten se pásl někde po okolí a přišel s červenym čumákem (nebo co vlastně kozlové mají...). A tak objevili doly a začly žně:) V nejlepších letech těžby bylo ve Falunu přes 200 hospod - teď je tady jeden System bolaget:)
V 17. století bylo 70% světové mědi právě z Falunu.


Velkej zážitek byla návštěva muzea hornictví, kdy součástí expozice byl takovej záhadnej černej pokoj, kam člověk vlezl a netušil kam jde, kdy vyjde a co je kolem něj. Hrozný zvuky, řev, simulace závalu...No prostě Elvis utek a my s Márou jsme se málem...:)
Tak to byla velká sranda. Pak jsme nafasovali helmy a pláštěnky a vyrazili do podzemí. Neuvěřitelný. Zažili jsme i absolutní tmu. No něco nepředstavitelnýho. Původně byly doly jenom pod zemí, ale v roce 16?? se důl zřítil a tím vznikla i povrchová těžba. Zřítil se proto, protože horníčci tak dlouho kutali nosný stěny, až to důl nevydržel :)
Pak proběhla kávička a dortík v místní krásné kavárničce:)
Následovalo trochu nákupů ve městě (ano, i tady na vesnici se dá utratit dost peněz:), lehký odpočinek a večerní party ve studentský unii. Zjištění, že Mára po pár pivech umí nejenom anglicky, ale i báječně německy:) a možná i trochu švédsky:)


Třetí den:
STOCKHOLM!! Cesta vlakem, naše "teta Káďa" nás vyzvedla na nádraží a měla pro nás překvapení...byt jenom pro nás v centru města! Takže těžká pohoda :) Procházka po městě (je to taková malá Plzeň :), kafíčko v místním "central parku", véča v místním sport baru..


Čtvrtý den:
Vasa museet. Muzeum s jedinou lodí na světě dochovanou ze 17. století. Kdo chce vědět víc: http://www.vasamuseet.se/sv/Sprak/etina/
Velká zajímavost - je to děsná sláva a krása, ale je to loď, kterou stavěli děsně dlouho a pak když měla vyplout ze Stockholmského přístavu, tak vypálili osalvný salvy, zvedl se vítr a loď to nevydržela, převrátila se a potopila se!! chachaaa, no je tohle normalní? :)
Takže velké zjištění - když chcete abyste tak dlouho těžili v dole, až vám spadne na hlavu, nebo chcete stavět největší loď své doby, aby nedoplula ani na moře - řekněte Švédům. Jsou to fakt umělci :))
Ale kdo sem někdy pojedete, tohle stojí opravdu za to!
Bloudění po městě, sranda, jídlo, pohoda.
Večer návštěva příjemného švédského podniku. Detaily cenzurovány :))


Pátý den:
Gamla stan - Staré město. Tak trošičku to připomíná Prahu, uličky, roztomilý krámky...
Celý den ve městě a odpoledne osudová návštěva Ordning & Reda, nejhezčí papírnictví na světě:)
A večer už jen doprovod na vlak a Janík se slzou na krajíčku opouští milovaný Stockholm a milovanou společnost a míří směr vesnice - Falun:)


BYLO TO BAAAJEČNÝÝÝÝ! 


Jo a p.s.: Už jsem si ve Stockholmu pomalu začla domlouvat práci, tak držte palce :))

September 15, 2010

Elvis is coming to town...

A už za 8 dní přijede Elvisáček s Malym Máruškou, huráááááá. 
Našla jsem ve Stockholmu Hop on, hop off boat. Prý je mnohem krásnější z vody :)
A teď jsem mluvila s Kačenkou a mám bejt klidný, že se o nás postará :) Zítra dá vědět bližší info, huráá.

HAPPY BIRTHDAY!!


Přeju dědovi všechno nejlepšíííííí!!!!!!! Hezky to oslavte a koukejte mi zavolat! :)





Hej hej! škola....

Tak jsem se rozhodla trochu přehodit pořadí, protože to vypadá, že se Vám to líbí, tak budu psát víc česky :)

No co bych vám řekla novýho. Celý týden mám školu a je to hrůza děs. Švédština není vůbec taková sranda jak jsem si myslela (nevim co jsem si to vlastně myslela:). Je to pěkně těžký a hlavně nám to kazej Němci, protože jednak to je skoro to samý jako němčina a angličtina dohromady, ale hlavně to pitomci už měli sememstr u nich na univerzitě, takže tady dělaj chytráky a ta profesorka si myslí jak nám to všem hezky jde :DD

Pak mám švédskou kulturu a máme na to černocha z Etiopie. Pěkny:) Ale je děsně milej. No vlastně...začal hodinu tim, že si to všichni musíme hrozně užít, jak to bude báječný ten kurz, že hlavně ať jsme "happy" a pak nám dal na doma přečíst části z 3 knížek a do přístě o tom napsat essey. Tak nevim co myslel tim, že si to máme užít:)
Ale součástí kurzu je výlet do Uppsaly (samozřejmě si to musíme platit sami:) Uppsala je největší univerzitní město a všichni se tam děsně těšej. On tam žije, takže budeme mít oběd u nich doma (nevim kam nacpe 40 lidí) a pak nás provede po městě. To zase pošlu fotky a komentář..

No a potom mám média a společnost, kdy po nás chce z hodiny na hodinu přečíst asi 140 stránek anglickýho textu s upozorněním, že se to blbě čte... super :)

To je zatím všechno... tyhle předměty bych měla konči v říjnu a pak budou nový. Nemají to tady rozdělěný po semestrech, ale po týdnech. Takže mám něco třeba od 35-44 týdne a pak od 41-50...
Předměty jsou rozdělený podle náročnosti...takže ve škole moc času člověk nestráví, ale o to víc musí dělat doma (přesný opak toho jak to máme u nás, takže tady na to nikdo neni zvyklej a všichni šílí:)
Když má předmět 100% označení, tak se počítá s tím, že se bude student učit doma 40 h týdně, což berou stejně jakoby pracovali na plnej úvazek. Takže někdo má  třeba jenom jeden předmět, který má 100% a hned má co dělat. Univerzita ani nedoporučuje si brát víc....já mám tři předměty po 50%, takže bych měla pracovat na 150% :DDD a já myslela že se sem jedu bavit a cestovat :DD

Ale snad to nebude tak horký jak to vypadá...držte mi palce, pusu J.

Sweden...

Maminko, tatínku, posílám Vám vzpomínku...

Česká stránka pro maminku, babičky, dědečky, tetičky, strýčky a malýho Máru :D

Pro představu abyste všichni věděli kde jsem: Falun, region Dalarna, Švédsko




Máme za sebou první výlet do okolí...Půjčily jsme si auto a udělaly fahrplan...
Jen tak ve zkrácený verzi co jsme videly (bylo nás pět holek, takže nemám chybu v Y :)

Den 1:
Zastávka v Sunborn, vesnice kde žil nejslavnější švédský malíř Carl Larsson. Měly jsme soukromou prohlídku jeho domu a bylo to děsně zajímavý. Takhle namaloval jejich dům:


Výlet na východní pobřeží do města Gävle, který je sice hezký, ale ne zas tolik. Takže jsme jely rovnou k moříčku. Na koupání to teda nebylo, ale krásný to bylo moc. Spousta vody a červených baráků, který jsou tady všude...pro představu:


Potom jsme nemohly vynechat klasickou švédskou atrakci - IKEA house :) Stejná jako u nás, ale měli děsně levný masový koule, tak to byla povinnost..

Den 2:
Severozápad, výlet do nejstarší výrobny Dala horses, tradičních dřevěných koní z Dalarny (část Švédska ve který jsem).

Dál výlet okolo jezera Siljan (jedno z největších ve Švésku) do města Mora a dál na krásnou vyhlídku nad jezerem a zpátky domů.
Doma nás čekala mezinárodní večeře, kdy každý uvařil co je typický. Takže jsme dělaly bramboráky a musim sama přiznat, že byly moc dobrý. Jen večeře začínala v 6 a my se s tim tak dlouho patlaly, že jsme přišly v 7 a z mezinárodní večeře jsme mely český bramboráky a slovenský nudle s kapustou :D ale pak jsme objevily francouzký a anglický koláč jako dezert a to slibuju že se tu naučim, protože to bylo neuvěřitelné dobrýý.

Den 3:
Dlooouhá cesta k jezeru Silverringen (protože jsme asi 6x zabloudily). Ale stálo to za to!!


Dál cesta k nevětšímu Dala horse na světě (zas tak velkej teda neni...:), výlet do města Avesta, kde teda vůůbec nic neni (a v tu chvíli jsme zjistily že je blbost jezdit na výlety v neděli, protože to v celym Švédsku nikde nic neni) a snaha o návštěvu losí rezervace, ale ta měla pro jistotu zavřeno už na celou zimní sezónu :D

Takže zatim se mám takhle krásně a dám vědět co dál. Jinak na školu se mě moc neptejte, protože je to težký, chtěj toho po nás hrozně moc a nechci o tom mluvit, chachaaaa. Pusu


Jo, jinak fotky budou v sekci photos. Ale jelikož si Janík blbec zapoměl klasicky doma kabel od foťáku, tak budou až hodný švédký pošták donese psaní s kabelem od maminky.






September 12, 2010

Sweden, day 21

Last day of our 1. Dala trip. Went to this Silverringen thingy (as Julia would say) - wonderful turquoise lake as a memory of an old silver mine in that area..
Really funny and interesting way of getting there, but probably not publishing it :D Just can say: little lost, asking an old couple, little lost, asking a young couple, stopping to get a picture of a "wood-man", going back, asking a handsome Swedish guy, lake on our right hand side, yellow rocks (which were actually red) and FINALLY GETTING THERE..... climbing over the fence, Tine almost falling into the water, Julia shouting - I want to hide! Oh, and really strange asian berry-pickers. Had fun :)

Going to see the biggest Dala horse. Well... It's big, kind of...

Junk food at Hedemora. You can't go wrong with this place.

Getting to Avesta. Girls didn't like it, but I found it interesting, because there is nothing. Like literally nothing. But they have a tattoo salon right next to the city hall. Interesting, isn't it?

Next stop - elk farm - closed for the winter season.

Thank you Albert for driving us home from Hertz, really appreciate it.

Girls just wanna have fun..

Sweden, day 20

Another beautiful day on the road...

Started at 9 am and went straight to the Dala horse factory, Nusnäs. Lot of horses there-wooden, pink, white, yellow, even real ones.. Spent too much money in the gift shop, but have all my Christmas presents allready:) 
Petra žvýkám, Tine has got a škytka and Julia has her snowbroom :D

Driving along Siljan lake to Mora. Had a great coffee and frog cakes (some of us).

Going back to Falun, stopping at a magnificent viewing spot, but have to ask Tine what the name was..

Back in Britsen, cooked bramboraky really fast, but still came late for the international dinner, so not that much food left, but what we had was awesooome. Want to learn that French cake and the English cake made by a French guy Tom.

September 09, 2010

Sweden here we come...

This is my very first post to my new blog. Czech or English? I have been in Sweden for 18 days now...
I think I'm starting to enjoy it. We have our first Dalarna trip planned for tomorrow. EXCITED!!

Want to know what we will do?
  • Going to Sundborn to visit the house of Carl Larsson
  • Gävle - see the city and the cost
  • IKEA, yeah!


Lets see what happens next...